Soustředění,pozornost, autopilot a svaly středu těla

05.10.2024

Existuje spousta činností, které provádíme takzvaně na autopilota. Autopilot znamená, že podvědomé úrovně mozku řídí naše pohyby. To se nám někdy nemusí líbit a tak se, třeba pomocí mindfulness technik, snažíme autopilota vypnout. Chceme více vnímat a prožívat a ne, jen automaticky proplouvali světem a životem.

Některé činnosti ale určitě autopilota vyžadují, alespoň část dne. Naše tělo například udržuje na podvědomé úrovni správné držení těla. Většina lidí dokáže sedět nebo stát vzpřímeně bez většího přemýšlení. Stále častěji ale kolem sebe vidím děti, které nemají dostatečně silné svaly středu těla a tak jim udržování vzpřímeného postoje nebo sedu, dělá opravdu potíže. Pro tyto děti je stát nebo sedět rovně a neválet se po stole opravdu těžkým úkolem, který je neustále zaměstnává. Nejsou ho prostě schopni "předat" autopilotovi.

A teď si představte, že po takovém dítěti třeba chceme, aby se plně soustředilo na zadané příklady z matematiky. Nemůže to udělat, protože část pozornosti zkrátka potřebuje na to, aby se udrželo na židli. V podstatě se v ten moment rozhoduje, zda bude počítat, nebo spadne ze židle, nebo pozornost rozdělí a bude v takovém multitasking režimu, kdy ani jednu z činností nebude provádět ideálně soustředěně. To je pro něj samozřejmě dlouhodobě velmi vyčerpávající. (Určitě také znáte, když (snad výjimečně) děláte více věcí najednou, že únava se dostaví rychleji)

Co s tím? V rámci fyzioterapie se děti obvykle věnují polohám na břiše a zvedání hlavy, ramen, rukou a nohou nahoru. Vytváří tak svým tělem tvar oblouku. Na dětské józe tomu často říkáme letadlo, nebo superman. Ve třídě můžeme s dětmi cvičit například KOČKU na ŽIDLI, nebo BATŮŽEK. Tyto cviky jsou součástí Jógových židliček. 

Pokud je neznáte, ukázku zdarma si stáhněte zde a celý materiál je možné zakoupit tady (s bonusem v podobě mindfulness karet) nebo na učitelnici.